Czy znasz i wykorzystujesz swoje talenty?

Słowem wstępu witam się po krótkiej przerwie. Dużo się u mnie ostatnio dzieje. Lekkie zawirowania w pracy. Pisanie pracy magisterskiej. Szykuję się do przeprowadzki do innego miasta, więc momentami nie wiem w co ręce wkładać. Musicie mi wybaczyć, ale nie lubię pisać tekstów na zapas. Lubię robić to na bieżąco kiedy czuje dany temat. Dzisiaj czuje temat talentu. Zastanawialiście się kiedyś czy są ludzie, którzy nie mają żadnego talentu? 

Różne postaci wykonujące czynności, przy wykorzystaniu swojego talentu.

Co można nazwać talentem? I czy każdy jakiś talent ma?

Geniusz jest rzeczą bezwzględną: można być genialnym portierem hotelowym czy sprzedawcą tekstyliów, o geniuszu decyduje, jak się daną rzecz robi, a nie co się robi - Leopold Tyrmand
Znalezienie swoich mocnych stron w pewnym sensie nadaje życiu sens. Pozwala się rozwijać i realizować. Pozwala żyć a nie wegetować. Dążyć do czegoś. W nosi coś do życia naszego, naszych bliskich, a może nawet kraju czy całej planety. Nie marnuj życia, znajdź swoje talenty. Tak, talenty, liczba mnoga, bo zapewniam, że każdy z Was ma ich co najmniej kilka. 
Ale jak to? No tak! 
Powszechnie utarło się, że talent to coś niespotykanego zbyt często. Piękny głos, umiejętność gry na instrumentach, a może wybitne zdolności sportowe. Niekoniecznie. Talent to nasze wrodzone predyspozycje przejawiające się wysokim poziomem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością szybkiego uczenia się jej. Możesz mieć uzdolnienia językowe, matematyczne, plastyczne, techniczne a nawet społeczne czy empatyczne. 
Nie należy mylić talentu z pasją. Czyjąś pasją może być gra w piłkę nożną, ale nie oznacza to, że zostanie od razu graczem topowego klubu. Może po prostu lubi spotkać się z kolegami na boisku i się rozerwać w ten sposób. Pasja jest formą relaksu, odpoczynku. Talent nie. 
Co w takim razie może być talentem. Tak naprawdę wszystko. Może pięknie śpiewasz i dzięki temu umilasz czas innym. Może jesteś dokładny i precyzyjny, więc bez problemu malujesz paznokcie po same skórki. A może jesteś doskonałym słuchaczem i dzięki temu możesz być wsparciem dla innych. Może masz talent w handlu, potrafisz doradzić, odkryć potrzeby klienta i wykorzystać je do zaproponowania najlepiej dopasowanego produktu. Może robisz świetne zdjęcia. Dobrze dogadujesz się z ludźmi i jesteś zorganizowany? Może sprawdzisz się na stanowisku managerskim. A może gotujesz tak pysznie, że ze stołu zawsze znika wszystko? Dziel się swoimi przepisami, może zacznij gotować na zamówienie. 
Tak, to wszystko to talenty. Wszystko co robisz dobrze. Wszystko co nie sprawia Ci wysiłku i przychodzi łatwo. Nie powiem Ci co jest Twoimi talentami. Powiem Ci, żebyś szukał ich zawsze i wszędzie.

Jak odnaleźć swoje talenty?

Musimy mieć wytrwałość i ponad wszystko wiarę w siebie. Musimy być pewne, że mamy do czegoś talent... - Maria Skłodowska-Curie
Pierwszym podstawowym aspektem, który wpływa na to czy wiemy co jest naszym talentem czy nie, jest docenianie. Kolejny to świadomość. Już rozwijam myśl. W momencie gdy jesteśmy w stanie dostrzec i docenić, więc gdy jesteśmy świadomi tego w czym jesteśmy dobrzy, co przychodzi nam z łatwością możemy dość szybko odkryć swoje talenty. Można mieć różne poglądy, wyznawać różne filozofie i różnymi zasadami kierować się w życiu. Ja lubię myśleć, że rodzimy się w konkretnym czasie i miejscu z jakiegoś powodu, że mamy jakąś robotę do zrobienia i to właśnie nasze talenty pozwolą nam ten cel spełnić. 
Odkrywanie swoich talentów nie jest proste. Tym bardziej, że często nie dostrzegamy swoich mocnych stron. Jakaś czynność przychodzi nam z niesamowitą łatwością, więc nie zwracamy na to uwagi. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że komuś innemu mogłoby to zająć trzy razy więcej czasu. Dlatego docenianie i świadomość. 
Przekonanie, że talent musi być czymś mierzalnym, praktycznym i widocznym gołym okiem też nie pomaga i jest bardzo mylne. Bogata wyobraźnia to talent. Kreatywność to talent. Wyczulony smak czy węch to talent. Precyzja i dbałość o detale to talent. 
Nasz system szkolnictwa też nie pomaga. Jesteśmy wpychani w ramy, programy, klucze. A co z myśleniem kreatywnym? Rozwijaniem naszych specjalnych umiejętności, a nie tylko tych, które akurat znajdują się w podstawie programowej? Co z indywidualizmem?

Sposoby na odkrycie swoich talentów

 1. Zrób test predyspozycji - Ja polecam ten test - 16Personalities.
 2. Dokładnie przyjrzyj się swoim zainteresowaniom, zastanów się co przychodzi Ci z łatwością.
 3. Skup się na swoich mocnych stronach.
 4. Eksperymentuj, próbuj nowych rzeczy.
 5. Nie czekaj na cud, działaj. 
 6. Zacznij od rzeczy, które są dla Ciebie proste. 
 7. Śledź swoje sukcesy. 
Pomocna może się okazać klasyfikacja talentów wg Gallupa.

Jak wykorzystać swoje talenty?

Talent to rzecz cudowna, ale nie posłuży temu, komu brak wytrwałości. - Stephen King
Być może jesteś "zwykłym śmiertelnikiem", nie lubisz swojego życia, nie znosisz swojej pracy, nie masz marzeń i obwiniasz za to ten cały zły i okropny świat. A wiesz czyja to wina?
Nie będę pokazywać palcem, ale chyba wiesz ;) To jest właśnie cena jaką płacisz za to, że nie znasz i nie potrafisz wykorzystać swoich talentów. Jak więc te talenty wykorzystać?
Jeśli wiesz już jakie masz umiejętności możesz teraz zacząć z nich korzystać. Skup się na nich i je rozwijaj. Zastanów się czy w obecnej pracy wykorzystujesz swoje mocne strony. Pomyśl, czy codziennie wykonujesz to co potrafisz najlepiej. Jeśli nie, spróbuj to zmienić. 

Sposoby na wykorzystanie swoich talentów

 1. Jeśli coś sprawia Ci przyjemność zaangażuj się w to - szukaj szans aby wykorzystać swoje talenty.
 2. Nie przejmuj się opinią innych.
 3. Uzbrój się w cierpliwość i bądź wytrwały.
 4. Inwestuj w talent - idź na warsztaty, kurs, szkolenie. Zbieraj doświadczenia.
 5. Nie porównuj się do innych.
Wiadomo, że idealnym rozwiązaniem jest sytuacja gdy nasz talent łączymy z pracą zawodową. Wtedy ta staje się naszą pasją. Zarabiamy i rozwijamy się jednocześnie. Niekiedy jednak nasze talenty, zwłaszcza na etapie gdy dopiero je odkrywamy mogą nie pozwolić nam na utrzymanie się. Możliwe, że z czasem zaczną przynosić jakiejś zyski i docelowo pozwolą na stabilny zarobek. Mówi się, że jeśli kochasz to co robisz, to tak naprawdę nigdy nie jesteś w pracy. Może to jest klucz do sukcesu. 

Jestem bardzo ciekawa czy Wy znacie swoje talenty. Podzielcie się w komentarzu, tym co robicie najlepiej.  

28 komentarzy :

 1. Właśnie, dużo osób chowa talent do szafy a szkoda. Według mnie każdy ma do czegoś talent jednak nie każdy umie go wydobyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Dlatego trzeba go poszukać i wykorzystać ;)

   Usuń
 2. Zgadzam się z tym, że potrzeba dużo wytrwałości na wykorzystanie swojego talentu

  OdpowiedzUsuń
 3. Z całą pewnością każdy człowiek posiada jakieś talenty, ale nie zdążył ich jeszcze w sobie odkryć.
  Moim talentem chyba jest pisanie oraz śpiewanie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę śpiewania, jako dziecko marzyłam o pięknym głosie no, ale cóż ... śpiewam przy zmywaniu naczyń :D

   Usuń
 4. U mnie talent malarski odkryła nauczycielka w zerówce :-) Dużo zależy od nauczycieli jak i rodziców ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, nauczyciele z pasją potrafią wiele wydobyć z ucznia. Im wcześniej poznamy swoje talenty tym lepiej :)

   Usuń
 5. Dzięki za link do testu predyspozycji, zrobiłam i wyszła cała prawda o mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że się przydał! Też mi wyszło wszystko zgodnie z prawdą :))

   Usuń
 6. ojjeny aż się zaczęłam teraz zastanawiać czy ja w ogóle wykorzystuję swój potencjał :D chociaż trochę ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ni i bardzo dobrze! :) Właśnie o to chodzi żeby się zastanowić i popracować :D

   Usuń
 7. Myślę, że jeszcze nie wszystkie swoje talenty odkryłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. W każdym z nas jest tyle talentów i pasji, z którymi możemy robić miliardy różnych rzeczy. Dopiero od niedawna zdałam sobie z tego sprawę i bardzo smuci mnie to, że na wszystkich etapach edukacji młodych ludzi nie robi się nic lub dramtycznie mało by te talenty każdy mógł w sobie odkryć. Potem wchodzimy w dorosłość, zapominamy o tym, jakie możliwości mamy w sobie. A przecież robienie tego, co się kocha to największa wartość!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, brawo! Też bardzo ubolewam nad systemem edukacji, który wszystkich wrzuca do jednego worka...

   Usuń
 9. Fajny post ^^ muli się go czytało i przypomniałaś mi o tym teście osobowości który już kiedyś robiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też uważam, że każdy ma jakiś talent. Wbrew pozorom jego odkrycie nie zawsze jest jednak takie oczywiste. Z pewnością warto go próbować dostrzec już od najmłodszych lat (tu ważna jest pomoc rodzica), by potem tylko szlifować ten diament :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja cały czas mam wrażenie, że nie mam talentów :D Ciągle ich w sobie szukam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobry wpis. Obserwuję i pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 13. bardzo dobry wpis. podoba mi sie. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń

 14. I loved the text, I found it very motivating, I'm discovering my talents and using it. I loved your blog, which I'm already following. Happy new year and much success. https://beperes.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo fajnie i ciekawie piszesz. Czemu nie ma nic nowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już niedługo wracam, po zawirowaniach i zmianach w życiu prywatnym :)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :) Odwiedzam strony osób komentujących.
Treści reklamowe zostaną usunięte.

Stworzone z ❤ Karolina W. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.