Przyszła jesień. Jak obniżyć poziom stresu i poczuć się lepiej?

 Za oknem aura zmieniła się, a wraz ze zmianą czasu na zimowy, wydłużyły się jesienne wieczory. Brak naturalnego światła i chłód negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Przez to możemy być mniej odporni na stres, a także mieć obniżone samopoczucie oraz poczucie własnej wartości i siły sprawczej. Mam dla Was sposób na to jak sobie pomóc wykonując proste ćwiczenie. 

Smutna dziewczyna w ciemnym lesie

Dlaczego to ćwiczenie działa?

Człowiek jest zwierzęciem stadnym. Żyjemy w społeczeństwie i potrzebujemy interakcji z innymi żeby czuć się dobrze. Okazuje się, że kiedy pomagamy innym sami czujemy się lepiej, a nasz mózg uwalnia związki neutralizujące działanie hormonów stresu i poprawia się nasz nastrój. Można wysnuć wniosek, że jeśli zrobimy coś dobrego dla kogoś robimy również coś dobrego dla siebie. 

Chodzi o dobre uczynki. Drobne czynności, które możemy zrobić dla innych. Pamiętajcie jednak, że nic na siłę. Nie chcemy wywołać frustracji, a poczuć się lepiej. Działamy więc zgodnie z własnymi przekonaniami i odczuciami. 

Jak poczuć się lepiej?

Postaraj się przez tydzień zapisywać dobre uczynki jakie udało się wykonać i uczucie jakie wtedy Ci towarzyszyło. Użyj do tego celu kartki, notatnika lub notesu w telefonie. Po tygodniu wróć do listy i przypomnij sobie jak wiele drobnych rzeczy udało się zrobić aby pomóc innym. Ćwiczenie to pozwoli poprawić nastrój w momencie wykonania dobrego uczynku, ale również długofalowo wpłynie na nasze samopoczucie kiedy wrócimy do wypełnionej listy. 

Moje przykłady drobnych dobrych uczynków:

  • Zadzwoń lub odwiedź bliską osobę, dziadków rodziców lub przyjaciół, przypomnij im że są dla Ciebie ważni;
  • Daj komuś szczery komplement;
  • Przytrzymaj drzwi, jeśli ktoś wchodzi za Tobą;
  • Przepuść w kolejce osobę, która ma kilka rzeczy, a Ty robisz większe zakupy;
  • Gdy coś komuś upadnie, podnieś jeśli masz bliżej;
Jak widzicie są to bardzo drobne czynności, które mogą zrobić tak wiele dla naszego samopoczucia. Można oczywiście zrobić coś więcej, oddać krew czy wożąc udział w wolontariacie. Liczy się każdy dobry uczynek, który w danym momencie wydaje się nam właściwy. 

Trzymajcie się zdrowo! 😊

2 komentarze :

Dziękuję za każdy komentarz :) Odwiedzam strony osób komentujących.
Treści reklamowe zostaną usunięte.

Stworzone z ❤ Karolina W. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.