Obecnie, hitem na polskim rynku w projektowaniu wnętrz jest wykorzystanie fototapet. Drukarnie wielkoformatowe przeżywają boom w kwestii ilości zamówień. Powstaje coraz więcej stron internetowych, które oferują tego typu usługę. A jest naprawdę w czym wybierać. Można cieszyć się widokami gór, przenieść się na tropikalną plażę lub po prostu wydrukować sobie po prostu wzorek w stylu art deco. Zwykle oferowane fotografie lub grafiki są w wysokiej rozdzielczości co pozwala uzyskać niewyobrażalną jakość w druku. Aby cieszyć się piękną fototapetą w swoim domu wystarczy tylko kilka kliknięć i poczekać na przesyłkę dostarczoną przez kuriera.

Jednak nie tylko wysoka jakość pliku graficznego jest potrzebna aby uzyskać odpowiedni efekt wystroju w swoim domu. Istotną rzeczą jest, aby drukarki wielkoformatowe, na których odbywa się proces druku obsługiwały odpowiedni tusz. Najlepiej ekosolwentowy. Dlaczego? Ponieważ tusze solwentowe są trujące, niebezpieczne dla środowiska i nie nadają się do druku wewnętrznego. Nawet pomieszczenia, w których ustawione są maszyny drukujące powinny mieć odpowiednią wentylację, aby nie doszło do zatrucia operatorów.

Atramenty ekosolwentowe posiadają odpowiednie certyfikaty, które pozwalają na umieszczanie wydruków w pomieszczeniach. Nawet w takich miejscach jak szpitale, urzędy czy inne miejsca użyteczności publicznej można umieszczać plakaty lub fototapety drukowane na ekosolwencie bez konsekwencji związanych ze zdrowiem. Jeśli na stronie internetowej, która oferuję tego typu usługę nie znajdziemy informacji o rodzaju tuszu to trzeba ją pozyskać od usługodawcy. Jeżeli nie otrzymamy odpowiedzi to lepiej nie ryzykować.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na jakość folii na której odbywa się druk fototapet. Jeśli chcemy przeznaczyć na druki nie małe pieniądze to warto spytać się o próbki druku. Dzięki temu nie kupimy kota w worku lub nie stracimy pieniędzy.

Jakość druku wielkoformatowego jest uzależniona także od takich czynników jak marka maszyny, czy użyte tusze są są oryginalne lub też czy media, na których odbywa się druk są odpowiednio przechowywane. Jednak są to informacje, na które byłby potrzebny osobny, długi artykuł.