Wentylacja mechaniczna

Podejmujemy zatem decyzję o rezygnacji z polegania wyłącznie na spowodowanej prawami fizyki wymianie powietrza, nie chcemy już korzystać wyłącznie z wentylacji grawitacyjnej i decydujemy się na mechaniczną. Jak zatem działa ta druga opcja?

Wentylacja mechaniczna działa w nieco inny sposób niż wentylacja grawitacyjna. Właściwie mamy kilka różnych systemów, które możemy dostosowywać do naszych wymagań oraz tego, co najbardziej efektywnie działać będzie w naszym budynku.
Generalnie rzecz ujmując, wentylacja mechaniczna działa po prostu jako urządzenie lub kilka urządzeń, które powietrze czerpią z otoczenia albo wyrzucają na zewnątrz. Wtedy jest więc zbędne stosowanie komina, kombinowanie jak usytuować go w sposób odpowiedni. Nie musimy zastanawiać się nad tym, gdzie zrobić wloty na zużyte powietrze, aby przewód koniecznie był pionowy. Słowem – jesteśmy dość mało ograniczani. Mimo iż czerpnia i wyrzutnia powietrza również musi być usytuowana w odpowiedniej odległości od okien, w pionie i w poziomie.